6. Trans Kampı Dün Sona Erdi

14 Ağustos 2017

 

7 gün boyunca devam eden Trans Kampı; Geçiş Süreci Atölyesi ve Sosyal Medyada Kullanılan Dil Oturumu ile son buldu.

 

Geçiş Süreci Atölyesinin yürütücülüğünü Eda Demir ve Deniz Eren Mutlu yaptı. Geçiş sürecinde yaşanan sıkıntılara ve sürecin ne tür zorluklar getirdiğine değinen atölye yürütücüleri, farklı birçok noktaya da dikkat çekti.

Deniz Eren Mutlu; Medeni Kanun’un 40. Maddesi üzerinden ve vaka örnekleri ile trans erkek geçiş süreci deneyimlerini aktarırken, “Geçiş sürecindeki kişiler için en ufak bilgi büyük önem taşır. Saç kesimi bile önemlidir. Ben bu noktada kişilere nereden başlamak istediğini sorarım.” Diyerek kişilerin hassasiyetlerini göz önünde bulundurdukları bir süreçte ilerlediklerinden bahsetti. Geçiş süreci ameliyatlarının zorlukları ve hukuki alanda verilen emsal kararlara değindi.

Eda Demir ise trans kadın geçiş sürecini hormon süreci ve estetik ameliyatları süreci olarak 2 farklı noktada ele alırken, vajina ameliyatlarının başarı oranları tartışıldı. SPOD LGBTİ’nin yaptığı anket çalışmasına katılan trans kadınların sayıca azlığı tartışıldı.

Sosyal Medyada Kullanılan Dil Oturumunun yürütücülüğünü Hande İmbat yaptı.

Oturuma sosyal medyada kullandıkları küfürleri kağıtlara yazmakla başlayan katılımcılar, kağıttaki küfürlerin erkliği beslediğine, transları edilgenleştirdiğine ve ötekileştirdiğine değinen Hande, “Daha çok kadın olma hali üzerinden küfürlerin edildiğini gördük. Bu atölyede erkek tecrübesine sahip kadınlar, kadın tecrübesine sahip erkekler olarak bizim bu küfürleri nasıl kullandığımızı görmemiz gerekiyor” dedi.

Cinsiyetçi küfürlerin seks işçiliği alanında savunma mekanizması olup olamayacağını tartışan katılımcılar, kamp sonrası alternatif küfür atölyesinde buluşabileceklerini söylediler.

Son olarak kamp değerlendirmesiyle 6. Trans Kampı sona erdi.

 

*2017 Trans Kampı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği ve Pembe Hayat ile Kaos GL derneklerinin birlikte yürüttüğü Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında gerçekleştirilmektedir.