Trans Kampında Haklarımız Atölyesi

9 Ağustos 2017

 

Pembe Hayat’ın düzenlediği 6. Trans Kampı, Haklarımız Atölyesi ve Hak İhlallerini Raporlama Eğitimi ile devam ediyor.

 

Pembe Hayat Avukatı Rıza Yalçın Koçak’ın atölye yürütücülüğü yaptığı Haklarımız atölyesinde transların yaşadıkları birçok hak ihlali konuşuldu. Bu hak ihlallerini nasıl görünür kılınacağı ve adalete erişim konusunda neler yapabiliriz konularında tartışmalar yürütüldü.

Trans seks işçilerinin yaşadıkları hak ihlallerine değinen Koçak: seks işçilerinin çalıştıkları alanda karşılaştıkları çetelere, pezevenklere haraç ödemeye zorlandıkları bunun da çalışma hakkının ihlali şeklinde tartışılması gerektiğinden bahsedildi. .Atölyedeki trans seks işçisi kadınlar çetelere ve zorla çalışmaya karşı yaşadıkları sorunları dile getirdiler.  Atölyede keyfi gözaltı, Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası yazılması için transların karakollara götürülmeleri ve karakollarda saatlerce bekletilmelerinden bahsedildi.

Trans Erkeklerin uğradıkları hak ihlallerine değinen atölye katılımcıları birçok alanda hak ihlallerine maruz kaldıklarını anlattı. Geçiş süreci sonrasında kimliklerdeki cinsiyet ibaresinin değiştirilmesinden sonra belgelerin buna uygun düzenlenmesi sürecinde yaşanan sıkıntılar dile getirildi. Bu bilgilerin kişiden azade bir yerden paylaşımının ifşanın başka bir versiyonu olduğu vurgulandı. Bu alanda yaşanan sıkıntılara Avukat Rıza Yalçın Koçak: aslında burada bütün kurumlar keyfi tutumlar sergiliyor. Bu keyfi tutumlar temel hak ve özgürlükler kapsamında tekrar tartışmalı.

Zorunlu kısırlaştırma Medeni Kanun’un 40. Maddesi üzerinden tartışıldı. Maddedeki ameliyata zorlama konusunu translar kendi aralarında değerlendirdi. Bu durumun vücut dokunulmazlığını ihlal anlamı taşıdığı ve hak ihlali olduğu belirtildi.

Son olarak adil yargılama konusuna değinen Av. Rıza Yalçın Koçak atölyeyi bitirdi.

İkinci oturumda Pembe Hayat Hak İhlalleri Raporu tanıtımı yapıldı. Transların yaşadığı hak ihlallerini nasıl raporlayacağı somut örnekler üzerinden konuşuldu ve yaşanılan tüm hak ihlallerinin raporlanması gerektiği konusunda uzlaşıldı. Uğradığınız hak ihlalini raporlamak için;

https://tr.surveymonkey.com/r/79G2MZX tıklayınız.

 

*2017 Trans Kampı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği ve Pembe Hayat ile Kaos GL derneklerinin birlikte yürüttüğü Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında gerçekleştirilmektedir.