“Translar Sadece Travestiyi mi Oynayacak?”

12 Temmuz 2016

 

5. Trans Kampı kapsamında kültür sanat alanında üretimde bulunan translar bir araya geldi.

5. Pembe Hayat Trans Kampı kapsamında düzenlenen Sanat Çalışma Grubu atölyesinde, “Kültür sanat alanında transfobiyle nasıl yansıyor”, “Kültür sanat alanında transfobiyle nasıl mücadele - alternatif bireysel çözümler”, “Sektördeki sorunlar neler? – translara yansıması neler”, “Sendikal mücadele içinde nasıl görünür olunur”,         “Örgütlenmenin önündeki engel var mı? Sektörün yapısının dayanışmanın mümkün mü?”, “Medya ve kültür sanat alanındaki trans temsili”, “Rol seçebilmek” sorularına yanıt bulmak üzere trans insan hakları savunucuları ve trans oyuncular bir araya geldi.

Seyhan Arman: “Sette olmanın setteki transfobisini dönüştürücü etkisi var!”

Kültür sanat alanında “travesti sterotipi”nin gulyabani gibi yaşamaya devam ettiğini söyleyen trans sanatçı Seyhan Arman “Translar sanki sadece bu rolü oynamak zorundaymış gibi davranılabiliyor ve travesti rolünü oynayacak transında oyunculuk becerisi sanki yokmuş gibi davranılabiliyor” diyerek kültür ve sanat alanında transfobi ile karşılaşma anının bu olduğunun altını çizdi. Arman “Bu algıyı yıkmayı başardığınız an transfobiyle mücadele etmeye başlıyorsunuz ve o seti değiştiriyorsunuz” dedi.

“Oyuncu Mualemesi Görmüyoruz. Trans Rolü Oynuyoruz”

TV sektöründe doğrudan yazılı bir yasağın olmadığını ancak hali hazırda TV sektöründeki görünür açık isimlerin artık yer alamamasının “yazılı” olmayan yasaklar olduğunun göstergesi olduğunun altı çizildi. Bazı şirketlerin eşcinsel trans oyuncularla çalışmadıklarına değinildi. Bu durumun sektördeki trans oyuncular için daha da zorlaştırdığı belirtildi.

Transların sinema sektöründe yer almasının önündeki engeller bu kadar fazla iken trans rollerinin özellikle “erkeklere” oynatılmak istemesinin trans stereotipi beslediği söylendi.

Aktivist olarak oyuncu olmak ile profesyonel olarak oyuncu olarak sinema alanında tutunmaya çalışmak arasında farklar olduğunu söyleyen katılımcılar trans oyuncuların sinema sektörünün kurallarına göre davranmak zorunda kaldıklarını dile getirdiler.

“Trans Oyuncular Rüştünü İspat Etmek Zorunda Kalıyor”

 

Trans sanatçı Ayta Sözeri ise trans oyuncuların natrans oyunculara nazaran kendilerini ispat etmek için daha çok çabalamak zorunda kaldıklarını söyleyerek “Kast seçimlerinde bile bunu görüyoruz. Dört yönetmen yardımcısı varsa en az donanımlı olan ile trans oyuncular çalışmak zorunda kalır. Oyunculuk yeteneğinizi fark ettiklerinde ise size oyuncu muamelesi yapmaya başlarlar ve her trans oyuncu sinema alanında rüştünü ispat etmek zorunda kalıyor” dedi.

“Trans Oyuncular Daha Fazla Dayanışma İçinde Olmalı”

Köpek filmi ile tanıdığımız trans oyuncu Çağla Akalın, trans oyuncular arasında dayanışmayı güçlendirmemiz gerektiğini belirtti. Akalın “Birbirimizi gören, destekleyen bir ilişkiyi aramızda kurarak sinema sektörünün transfobisiyle mücadele edebiliriz” dedi.

Buse Kılıçkaya: “Trans sanatçılarla dayanışmak zorundayız”

Türkiye’nin ilk ve tek LGBTİ filmleri festivali KuirFest’in başarılı bir şekilde yapıldığını söyleyen Buse Kılıçkaya, Pembe Hayat Derneği’nin kültür sanat alanında faaliyet gösteren bir trans derneği olarak, trans oyuncularla daha fazla dayanışma içinde olmak zorunda olduklarını söyledi. Trans aktivist Klıçkaya “Translar arasındaki dayanışmayı her alanda güçlendirmeye çalışan Pembe Hayat’ın kültür ve sanat alanında da trans oyuncuları bir araya getirmeye çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Sektörün transfobisine karşı bir arada durmaya devam edeceğiz”

Atölye boyunca sektördeki sorunlar üzerine konuşan trans oyuncular, sinema sektöründeki transfobiyle mücadele etmek için bir araya gelmeye, projeleri hayata geçirmeye istekli olduklarının altını çizerken ancak yapılacak işin “aktivizm” amacıyla yapılsa bile profesyonel iş çıkartmak gerektiğini söylediler. Katılımcılar trans sanatçıların azla yetinmemek için daha fazla mücadele etmesi gerektiğinin altının çizdiler. Pembe Hayat’ın transları bir araya getirmeye çalıştığı etkinliklerde trans oyuncular olarak bir araya gelmeye devam etmenin önemli olduğunu belirttiler.

*Pembe Hayat 2016 Trans Kampı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri tarafından gerçekleştirilmektedir.  

Haber: Umut Güner