5. Trans Kampı Başladı

12 Temmuz 2016

 

Bu yıl trans kadınların ve trans erkeklerin katılımı ile karma olarak gerçekleştirilen 5. Pembe Hayat Trans Kampı başladı.

5. Pembe Hayat Trans Kampı dün başladı. Trans erkeklerin ve trans kadınların katılımı ile karma olarak gerçekleştirilen kampın ilk gününde Trans Erkek Çalışma Grubu ve Sanat Çalışma Grubu atölyeleri yapıldı.

Tanışma toplantısı ile başlayan kamp programı eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Trans Erkek Çalışma Grubu ve Sanat Çalışma Grubu atölyeleri ile devam etti.

Trans Erkek Çalışma Grubu atölyesinde trans erkeklerin eğitim, sağlık ve örgütlenme alanında yaşanılan sorunlar konuşuldu.Sanat alanında çalışan transların katıldığı Sanat Çalışma Grubu atölyesinde trans sanatçıların iş yaşamında karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı.

İlk günün son oturumunda İnsan Hakları Forumu düzenlendi. Forumun açılış konuşmasını yapan Pembe Hayat’tan Janset, insan hakları kavramının ülkelerden, toplumlardan ve zamandan bağımsız olarak doğuştan getirdiği haklar olarak değerlendirildiğini söyledi.

Katılımcılar, transların evrensel olarak kabul edilen insan haklarından mahrum bırakıldığını ve bu ayrımcılığa karşı daha fazla örgütlenip mücadele edilmesi gerektiğini belirttiler.

5. Trans Kampı, iş yaşamı, seks işçiliği, medya ve eğitim gibi farklı alanlarda çalışma gruplarının çalışmaları ve fiziksel güvenlik atölyesi ile devam edecek. 

*Pembe Hayat 2016 Trans Kampı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri tarafından gerçekleştirilmektedir.