Eşit Şerit ve LeGeBiT’ten 20 Kasım Etkinliği

27 Kasım 2016

 

Eşit Şerit ve LeGeBiT’in 20 Kasım için düzenledikleri panele Pembe Hayat’tan Gani Met ve Av. Rıza Yalçın Koçak katıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu ve Ege Üniversitesi LeGeBiT, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü kapsamında bir panel gerçekleştirdi.

İzmir Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve transfobi ve transların adalete erişiminin tartışıldığı panelde Pembe Hayat’tan Gani Met ve Avukat Rıza Yalçın Koçak konuşmacı olarak katıldı.

Pembe Hayat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Gani Met, ikili cinsiyet sistemi içerisinde transların maruz kaldığı ayrımcılık ve hedefi olduğu nefrette dikkat çekti. Aynı zamanda Gani Met, toplumun tümünün şuandaki baskı ortamı içerisinde translar ile eşitlendiğini, transların bu uygulamaları yıllardır yaşadığını vurguladı.

Pembe Hayat Derneği avukatı olan Rıza Yalçın Koçak ise hukuki mevzuat çerçevesinde transların yaşadıkları hak ihlallerini somut örnekler vererek anlattı.

Oldukça yoğun bir katılımın gerçekleştiği panelde dinleyiciler de soru ve yorumlarıyla etkinliğe katkıda bulundular.*Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenmiştir.