Mersin’de #direnayol Gösterildi: “Direnişin Şimdi Tam Sırası”

5 Haziran 2016

 

Mersin Onur Haftası etkinlikleri kapsamında #direnayol isimli film gösterildi. Park Kafe’de yapılan gösterimin ardından filmin oyuncularından Şevval Kılıç ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

 2. Mersin Onur Haftası kapsamında #direnayol filmi gösterildi. Film gösteriminin ardından filmin oyuncularından Şevval Kılıç ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Kılıç “Bugün Gezi’den farklı bir politik ortamda yaşıyoruz. Bu durum umutsuzluğa kapılmışız gibi görünse de ben bugünleri kötü günler olarak tanımlamayı tercih ediyorum. Çok kötü günlerden geçiyoruz ama direnişin şimdi tam sırası. Zamanı geriye alamazlar. Gezi’de çok şey söyledik, taleplerimizi dile getirip bir dayanışma ördük. Bugün baskılar artıyor ama LGBTİler parlıyor. Daha da parlayacak. İzlediğimiz filmin yönetmeni bir trans, filmin anlatıcısı da bir trans. Gezi’den aldığımız enerji ile bugün daha fazla şey üretiyoruz. Bu filmle Gezi günlerine trans bir perspektiften bakıyoruz” dedi.

 Yönetmen Rüzgar Buşkî tarafından çekilen belgesel film Gezi Direnişi günlerinde değişen politik havada LGBTİlerin rolünü ve Gezi’nin LGBTİler üzerindeki etkisini anlatıyor.

2. Mersin Onur Haftası bugün gerçekleştirilecek olan Onur Yürüyüşü ve Kapanış Partisi ile sona erecek. Onur Yürüyüşü saat 18’de Forum önünden başlayacak.

*Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenmiştir.