Hummalı Bir Kimlik Deşifresi

3 Haziran 2016

 

Mersin Onur Haftası kapsamında Hülya Dolaş ve Volkan Eray’ın gerçekleştirdiği “Kimlik Muamması” atölyesi Fanzin Kafe’de yapıldı.

2. Mersin Onur Haftası kapsamında katılımcıların kendi kimliklerini yaptıkları “Kimlik Muamması” atölyesi düzenlendi. Dramaqueer Sanat Kolektifi’nden Hülya Dolaş ve Volkan Eray’ın gerçekleştirdiği atölye ilk olarak 5. Pembe Hayat KuirFest kapsamında ‘Kendime Kimlik Yaptım’ başlığı ile gerçekleştirilmişti.

Atölye düzenleyicilerinden Hülya Dolaş atölye ile ilgili olarak “Bu atölye, eskilerin kafa kâğıdı dediği, günümüzde ise kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı denilen, cinsiyet kimliğimizi ikili kalıba sıkıştıran, pembe ve mavi renklerinden bir türlü feragat edemeyen bu kendini tanıtma nesnesini kişileştirmeyi amaçlıyor. Kimliklerin içeriklerinde bulunan ne idüğü belirsiz birçok haneyi, istediğiniz içerikle doldurabileceğiniz, sıkıcı tasarımını manipüle ederek kendimize uyarlayacağınız bu renkli bir atölye, ile kendimizi kendimiz anlatacağız” dedi.

Atölye sonunda katılımcılar yaptıkları kimliklerde kendilerini nasıl ifade ettiklerini anlattılar.

*Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenmiştir.