Kocaeli’nde Heteronormativite Karşıtı Şenlik

23 Mayıs 2016

 

Kocaeli LGBTİ Kolektif ev sahipliğinde Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde rektörlüğün engelleme çabalarına rağmen “Heteronormativite Karşıtı Şenlik” düzenlendi. “Fobini Bırak Şenliğe Gel” çağrısı ile düzenlenen etkinliğe Pembe Hayat’tan Ozan Uğur Katıldı.

Kocaeli LGBTİ Kolektifi, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün kapsamında Kocaeli Üniversitesi’nde “Heteronormativite Karşıtı Şenlik” düzenledi. Rektörlüğün engelleme çabalarına rağmen 18 Mayıs’ta Umuttepe Kampüsü’nde düzenlenen şenliğe konuşmacı olarak Pembe Hayat’tan Ozan Uğur katıldı.

Etkinliğin yapılacağının duyurulmasının ardından rektörlük etkinlik gününe özel olarak kampüse misafir girişini yasaklayarak etkinliğe dışarıdan katılacak olan konuşmacıların girişini engellemek istese de şenlik gerçekleştirildi. LGBTİ Temel Kavramlar atölyesi ile başlayan şenlikte homofobinin ve transfobinin günlük hayatta karşımıza çıkış biçimleri ve seks işçiliği de konuşuldu.

Uğur “İkili cinsiyet sisteminin oluşturduğu normlar sadece LGBTİleri değil aynı zamanda bu rolleri üstlenmek istemeyen heteroseksüel ve natrans olan insanları da mağdur ediyor. Askere gitmek zorunda olan erkek ile eve kapatılan kadın da aynı sistemin mağduru. Bu nedenle heteronormativite hepimizin ortak meselesi olmalı ve birlikte mücadele edilmelidir” dedi.

Dayanışmanın önemine dikkat çeken Uğur “Seks işçileri de tam olarak aynı normlardan ve ahlak kuşatmasından kaynaklı mağdur ediliyor. Devlet ve toplum seks işçiliğine karşı çıkarken bir yandan da özellikle trans kadınlar için başka bir çalışma alanı da açmıyor. Devlet kendi namusunu kurtardığını düşünürken yaşamını kazanmak zorunda olan birçok insan bu mağduriyetleri her gün yeniden yaşamak zorunda kalıyor. Bu alanların bir tanesinde bile özgürlükler ve haklar kazanılamamışsa aslında hepimiz tutsak hale geliyoruz. Bu nedenle ama demeden hep birlikte mücadele edebilmeliyiz” dedi.

Aynı zamanda şenlikte halaylar çekilip şarkılar da söylendi. Şenlik katılımcıların soru ve görüşleriyle devam etti.

*Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenmiştir.