Çanakkale’de “Lubunyalığa Sığamayanlar!”

16 Mayıs 2016

 

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği aktivistleri Gani Met ve Ali Can Kalan “Lubunyalığa Sığamayanlar! Biz hariç herkes…” söyleşisi ile Çanakkale’deydi.

Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi’nin düzenlediği Homofobi ve Transfobi Karşıtı Festival’in son oturumu olan “Lubunyalığa Sığmayanlar! Biz hariç herkes” başlıklı söyleşi 14 Mayıs’ta Pan Görsel Kültür Derneği’nde gerçekleştirildi. Pembe Hayat’tan Gani Met ve Ali Can Kalan’ın konuşmacı olduğu söyleşiye lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra eğitimciler de yoğun ilgi gösterdi.

Yaklaşık iki saat süren söyleşide Türkiye’deki trans hareketi ve transfobi hakkında konuşuldu. Trans aktivizmindeki hiyerarşiyi eleştiren Gani, devlet politikalarının engelleyici politikaları kadar bu hiyerarşinin de hareketi yavaşlattığını belirtti. Ali Can ise trans örgütlenmesinin dış tehditlere karşı oldukça kuvvetli olmasına karşın kendi içinde rekabetle gelen bazı sorunların varlığına parmak bastı.

Türkiye’deki cinsiyet kimliği inşasının seyrini ve bu süreçte karşılaşılan güçlükleri kendi deneyimleriyle birlikte aktaran Ali Can, cinsiyet geçiş sürecinde yaşanılan sorunların birçok transın hayatını zorlaştırdığını söyledi.

Dinleyicilerin de sorularıyla katıldığı söyleşi, seks işçiliği ve seks işçilerinin yaşadığı sorunlarla ile ilgili tartışmalarla devam etti.

Haber: Umut Güven

*Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenmiştir.