Hatay’da Homofobi ve Transfobiyle Baş Etme Grup Rehberliği Çalışması

9 Mayıs 2016

 

Hatay’da Pembe Hayat, Kaos GL ve Kaws Kuzah’tan aktivistlerin katılımı ile Eğitim-Sen ev sahipliğinde “Homofobi ve Transfobiyle Baş Etme Grup Rehberliği” programının 6. oturumu gerçekleştirildi.

Hatay Eğitim-Sen’in yürüttüğü “Homofobi ve Transfobiyle Baş Etme Grup Rehberliği” programının 6. oturumu Pembe Hayat, Kaos GL ve Kaws Kuzah’tan aktivistlerin katılımı ile gerçekleştirildi. 5 haftadır devam eden program kapsamında öğretmenler, LGBTİ kavramları, homofobi, transfobi ve eğitimde nefret söylemi ve heteronormativite üzerine atölyeler yapıyorlar. Program kapsamında bu hafta aktivistlerin katılımı ile eğitimde karşılaşılan sorunları birebir dinleyen öğretmenler sorularını da aktivistlere yönlendirdiler.

Okul yıllarında yaşadığı sorunlara değinen Demhat Aksoy “Okul bazen toplumsal cinsiyet normlarına uymayan çocuklar için bir kaçış noktası olabiliyor. Öğretmenlerin bu kaçış noktasını genişletmesi gerekiyor” diyerek hiçbir çocuğun normlara uymak zorunda olmadığına dikkat çekti.

Kaos GL’den Ali Erol ise öğrencilik yıllarında yaşadıkları sorunlara değindi. Aynı zamanda yaşadıkları ayrımcılıklar nedeniyle bir çok öğrencinin okulu bırakmak zorunda olduğuna da dikkat çeken Erol, cinsiyetçiliğin her alanda olduğunu belirtti.

Kaws Kuzah’dan Tuğba Alaş ise Antakya’da öğrencilerin yaşadığı sorunlara değinerek, üniversitede öğrencilerin ve öğretim görevlilerin tutumlarından bahsetti.

*Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı destekleriyle gerçekleştirilmiştir.