Pembe Hayat Saldırılara Karşı Milletvekili Danışmanları İle Görüşüyor

26 Nisan 2016

Ankara’da son günlerde trans kadınlara yönelik artan polis saldırılarına karşı Pembe Hayat aktivistleri, milletvekili danışmanları ile görüşmeye başladı.

İlk olarak HDP milletvekili Erdal Ataş’ın danışmanları Devran Dağlı ve Songül Balkız ile bir araya gelen Pembe Hayat aktivistleri, trans kadınların karşılaştıkları polis şiddetini anlattı.

25 Nisan’da Pembe Hayat’ın ofisinde, HDP milletvekili Erdal Ataş’ın danışmanları Devran Dağlı ve Songül Balkız ile Pembe Hayat aktivistleri bir araya geldi. Ankara’da son günlerde artan trans kadınlara yönelik polis saldırısına karşı bir araya gelen aktivistler ve Erdal Ataş’ın danışmanları son süreçte yaşananları değerlendirdi.

Pembe Hayat’tan Buse Kılıçkaya, 10 yıl önce derneğin neden kurulduğunu anlatarak söze başladı. “Bugün de saldırılar artıyor. Trans kadınların hayatlarını doğrudan ilgilendiren bir durum söz konusu. Milletvekilleri bu duruma müdahale etmeliler. Bizler zorunlu göçe zorlanıyoruz. Bu durum beraberinde çetelerin saldırılarını arttıracaktır” diyerek saldırılara karşı acilen bir şey yapılması gerektiğini söyledi. Pembe Hayat avukatı Rıza Yalçın Koçak ise transfobik saldırıların polislerin gözü önünde gerçekleştiğini ve kolluk güçlerinin görevini yerine getirmediğine dikkat çekti.

Danışmanlar Devran Dağlı ve Songül Balkız ise bu durumu milletvekillerinin gündemine alınması için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler. Aktivistler saldırıların sadece Ankara özelinde olmadığını başka şehirlerde de fişleme ve saldırıların arttığını belirttiler.

Aktivistler bu konunun uluslararası kamuoyuna taşınması gerektiğini de dikkat çekerek farklı milletvekilleri ve danışmanlar ile de bir araya gelmeye devam edeceklerini belirttiler.