Denizli’de Trans Geçiş Süreci Atölyesi

25 Nisan 2016

Denizli LGBTİ ve Aileleri Oluşumu’nun ev sahipliğinde Pembe Hayat’tan Ali Can Kalan’ın ve Mersin 7 Renk’ten Gizem Derin’in sunumlarıyla “Trans Geçiş Süreci Atölyesi” gerçekleştirildi.

Denizli’de Pembe Hayat’tan Ali Can Kalan’ın ve Mersin 7 Renk’ten Gizem Derin’in katılımı ile “Trans Geçiş Süreci Atölyesi” düzenlendi. Denizli LGBTİ ve Aileleri Oluşumu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen atölyede geçiş süreçleri ve geçiş süreçlerinde yaşanılan sorunlar hakkında konuşuldu.

Mersin 7 Renk’ten Gizem Derin sunumunda transların geçiş süreçlerinde yaşadıkları psikolojik zorluklardan ve yasal prosedürün eksikliğinden bahsetti. Derin, mevcut yasaların yetersizliğinden bahsederken zorunlu kısırlaştırmanın da bir hak ihlali olduğuna dikkat çekti.

Pembe Hayat’tan Ali Can Kalan ise sağlık alanında yaşanılan zorluklara değindi. Kalan, ayrıca trans geçiş süreci ile ilgili olan Anayasa’nın 40. maddesinde değişiklikler yapılması gerektiğini ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı. Kalan, aynı zamanda transların yalnızca geçiş sürecinde değil günlük hayatta da onlarca hak ihlali ile karşılaştıklarını ve bu nedenle nefret suçları yasasının düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Etkinlik katılımcıların soruları ile devam etti.

*Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı destekleriyle gerçekleştirilmiştir.