Saldırılara Karşı Trans Kadınlar Mücadele Etmekte Kararlı

21 Nisan 2016

Ankara’da son günlerde artan polis saldırılarına karşı trans kadınlar mücadele etmekte kararlı. Bir araya gelen trans kadınlar bütün hukuki haklarını kullanarak mücadele edeceklerini belirttiler.

Önceki gün Pembe Hayat’ın ofisinde bir araya gelen ve Av. Rıza Yalçın Koçak’a vekaletlerini vererek polis şiddetine karşı dava açmayı düşünen trans kadınlar mücadele etmekte kararlı olduklarını belirttiler. Evlerine giderken bile gözaltına alınmaya çalışılan trans kadınlar sokakta uğradıkları şiddet karşısında polislerin hiçbir şey yapmadığını belirttiler.

Pembe Hayat Derneği’nden Buse Kılıçkaya ve Av. Rıza Yalçın Koçak’ın katılımı ile trans kadınlara yönelik bir hukuki süreç bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bir arada durmanın ve kararlı bir şekilde mücadele etmenin önemine vurgu yapıldı.

Polis Şiddeti Çeteleri Cesaretlendiriyor!

İskitler’de başlayan polis saldırılarının Kolej ve Esat semtlerine yayılmasının ardından çeteler de trans kadınlara saldırmaya başladı. Önceki gece İskitler’de bir grup, evine gitmekte olan Mehtap isimli trans kadına saldırdı. Mehtap kendisine saldıranların dini bir çete olduğunu ve polis saldırısının bu çeteleri cesaretlendirdiğini söyledi.

Çok Katlı Otopark civarında ise trans kadınlara iki el ateş edildiği ve şans eseri yaralananın olmadığı belirtildi. Saldırı sırasında Çok Katlı Otopark civarında olan Görkem, “Polise haber verdik. Çok geç geldiler ve içlerindeki amir bize ceza yazılmasını istedi. Kabahatler Kanunu kapsamında bize ceza yazılırken saldırı ile ilgili hiç bir şey yapılmadı” şeklinde yaşadıkları hak ihlalini anlattı.

Evine gittiği sırada gözaltına alınmak istenen Çisem ise artan saldırıların herkesi mağdur ettiğini ve bu saldırılara karşı bir an önce bir araya gelerek bir şeyler yapılması gerektiğini belirtti.

Haber: Ozan Uğur