Homofobi ve transfobi karşıtı eğitimciler Çanakkale’de buluştu

18 Nisan 2016

Çanakkale’de PDR bölümü öğrencileri ve öğretmenlerin katılımıyla eğitimde heteroseksizm tartışıldı.

Kaos GL Derneği Eğitim grubu üyeleri, Çanakkale’de PDR bölümü öğrencileri ve öğretmenler ile buluştu. Ece Ayhan Sivil Girişimin ve Çanakkale Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte öğretmenler yönelik farkındalık çalışması gerçekleşti. Etkinliği kadın platformundan üyeler de izledi.

Heteroseksizm LGBTİ’leri eğitim yaşamlarında nasıl etkiliyor?

Etkinliğin ilk kısmında Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel LGBTİ kavramları ve Kaos GL’nin eğitim alanındaki çalışmalarını, LGBTİ’lerin okul hayatlarında yaşadıkları sorunları aktardı. Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu’ndan Remzi Altunpolat ise heteroseksizmin tüm alanlara yansımasına özelde ise heteroseksist eğitim ve sağlık politikalarının etkilerine dair geniş bir sunum yaptı.

Atölye daha sonra katılımcıların sorularıyla ilerledi. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlik, Kaos GL ve Pembe Hayat Derneklerinin LGBT öğrencilerle çalışan öğretmenler için hazırlanan broşürlerin dağıtılması ile sona erdi.

*Bu etkinlik, Pembe Hayat ve Kaos GL Derneklerince yürütülen “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından finanse edilmiştir.