Teslimiyet, Edirne’de seyirciyle buluştu

7 Mart 2016

8 Mart etkinlikleri kapsamında Teslimiyet filmi Edirne’de seyirciyle buluştu. Film oyuncularından Ayta Sözeri ve Pembe Hayat Kuirfest’ten Esra Özban gösterim sonrası izleyicilerle söyleşti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Edirne LGBTİ Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında trans kadınların hayatlarına odaklanan Teslimiyet filmini gösterdi.

DİSK toplantı salonunda yapılan gösterimin ardından filmin oyuncularından Pembe Hayat Yönetim Kurulu Üyesi Ayta Sözeri ve Pembe Hayat Kuirfest’ten Esra Özban’ın katılımıyla söyleşi yapıldı. HDK Edirne LGBTİ Meclisi’nden Hasan Andreas Atik’in moderasyonunu üstlendiği söyleşide transların yaşadığı ayrımcılıklar, LGBTİ hareketinin dünü ve bugünü, kadın hareketi ve LGBTİ hareketinin eril tahakküm karşısında ortak mücadele geliştirilmesi tartışıldı.

Söyleşide son dönemde artan savaş halinin LGBTİ’lere yönelik artan nefret saldırıları ile ilişkisi üzerine de konuşuldu.

Etkinlik sonunda 8 Mart akşamı saat 18.00’de belediye önünden başlayacak yürüyüş ve basın açıklamasına da çağrı yapıldı.

Teslimiyet hakkında

Tarlabaşı'nda oturan dört trans kadının hayat hikayesine dokunan, Emre Yalgın ve Zeynep Özcan'ın senaryosunu yazdığı Teslimiyet filmi 2010’da gösterime girdi.

Filmin konusu kısaca şöyle: Sanem beraber yaşadığı üç trans kadınla birlikte seks işçiliği yaparak hayatını kazanmaktadır. Bir kurtarıcı hayal ederken mahalleye yeni taşınan Gökhan'ın ilgisini çekmeyi başarır. İkili arasında suskun bir ilişki başlar. Oturduğu ev beklenmedik olaylarla sarsılırken, Sanem Gökhan'ın yanına sığınmak zorunda kalır ve Gökhan'ın Sanem'in kimliğini, Sanem'in ise Gökhan'ın güvenilirliğini sorguladığı bir yolculuk başlar.

Emrah Dönmez'in kurgusunu gerçekleştirdiği filmde Kanbolat Görkem Arslan, Didem Soylu Seyhan Arman, Zeynep Özcan, Müfit Aytekin, Buse Kılıçkaya, Ayta Sözeri ve Özay Fecht oynuyor.

*Bu etkinlik Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Pembe Hayat ve Kaos GL tarafından gerçekleştirilmiştir.