“Nereden Ezilirseniz Onun Üzerinden Örgütlenirsiniz”

17 Kasım 2015

Kahramanmaraş’ta “LGBTİ’lerin Temel Haklara Erişimi” söyleşisi gerçekleşti.

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü etkinlikleri kapsamında bu yıl 9 farklı şehirde etkinlikler düzenleyen Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği haftasonu Kahramanmaraş’taydı.

 

İnsan Hakları Derneği Kahramanmaraş Şubesi’nde gerçekleşen etkinliğe Pembe Hayat Derneği’nden Demhat Aksoy ve Ozan Uğur konuşmacı olarak katıldılar. LGBTİ’lerin ve özellikle de transların temel haklara ve bunlarla ilişkili hizmetlere erişimde yaşadıkları sıkıntılar anlatıldı.

Ozan Uğur LGBT’lerin yaşadıkları cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği pratiklerinden kaynaklı sürekli olarak temel haklara erişimde yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Uğur “Vatandaşlık haklarından eşit şekilde yararlanamıyor olmamızın sebebi aşkımız, giyimimiz ve cinsel yaşamımız oluyor. Yasal olarak yasak olmamasına rağmen devlet kurumlarında çeşitli biçimlerde mobbinge, ayrımcılığa ve tacize maruz bırakılıyoruz. İşte tam da bu sebepten dolayı örgütlenmeye ve birlikte bu ayrımcılığa karşı mücadele etmeye ihtiyacımız var.” dedi.

 

Transların örgütlenme mücadelesinden bahseden Demhat Aksoy ise “İlk örgütlenmeye başladığımızda LGBT hareketi içerisinde kendimizi yeteri kadar varedemeğimiz için bir öz örgütlenmeye ihtiyaç duymuştuk. Nereden ezilirseniz onun üzerinden örgütlenirsiniz. Bizler de sokakta, işte ve sosyal yaşamda eşit ve görünür bir şekilde varolmak için mücadele ediyoruz” dedi. Aksoy Transların hukuk, eğitim ve sağlık gibi temel haklardan yararlanmak istediklerinde yaşadıkları zorlukları da anlatarak insan hakları mücadelesi veren herkesin transfobiye karşı mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

*Bu etkinlikler; 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü Etkinlikleri kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi; Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı’nın finansal olarak desteklediği Nefret Etme Projesi; Kaos GL Derneği’nin Küçük Hibe Fonu sağladığı Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar desteği ile Pembe Hayat Derneği, Kaos GL Derneği ve Zeugmadi Oluşumu tarafından organize edilmiştir.