Antakya’da Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

9 Kasım 2015

Nefret Etme Projesi kapsamında Pembe Hayat, Kaos GL ve Kaws Kuzah LGBTİ Antakya ortaklığında “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nda 2 günlük bir buluşma ile gerçekleştirildi.

“20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri kapsamında ilk oturum olarak Melike Diribaş ve Özgür B. Serdengeçti’nin katılımı ile bir drama atölyesi gerçekleştirildi. Drama atölyesinin ardından Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Zafer Kıraç’ın katılımı ile "Hapiste İnsan/ Hapiste Lgbti” başlıklı panelde bir araya gelen katılımcılar LGBTİ mahpusların yanı sıra tutuklu bulunan çocuk, yaşlı, engelli ve kadınlar gibi risk grupları hakkında sorular sordular. Zafer Kıraç “Cezaevlerinin amacı cezalandırılmaktan çıkarılıp onarıcı bir şekilde topluma kazandırma olarak değiştirilmelidir” dedi.

 

İlk günün son etkinliği olarak LGBTİ Bireylerin Aileleri ve Yakınları Derneği’nden Şule Ceylan “Heteronormatif Aileden Gökkuşağı Ailelerine Doğru” başlıklı oturumda katılımcılarla bir araya gelerek normlar ve başka bir ailenin nasıl mümkün olacağını kendi deneyimleri üzerinden anlattı.

 

Etkinliğin ikinci gününde gazeteci aktivist Ahmet Buğra Tokmakoğlu ile LGBTİ Haberciliği atölyesi yapıldı. Bu atölyede nefret söylemlerine karşı haber metni nasıl yazılır, nelere dikkat edilir ve gazeteciliğin temel kavramları üzerine konuşuldu. Atölye sonrası Pembe Hayat Kuirfest film gösteriminde Litvanya’dan Almanya’ya göç etmiş bir trans kadının hayatının anlatıldığı "Julia" adlı film gösterildi.

Bu etkinlikler 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü etkinlikleri kapsamında AB Sivil Düşün programının finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi; AB DİHAA’nın finansal olarak desteklediği Nefret Etme Projesi; Kaos GL küçük hibe fonu Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar desteği ile Pembe Hayat, Kaos GL ve Kaws Kuzah LGBTİ Antakya ortaklarığında gerçekleştirilmektedir.

 

Haber: Cihan Aydeniz