LGBTİ intiharları Van’da tartışıldı

15 Ağustos 2015

Kaos GL’nin katılımıyla Ahtamara LGBTİ ve Van Kadın Derneği LGBTİ intiharlarına ilişkin üç oturumdan oluşan eğitim düzenledi.

 

Ahtamara LGBTİ ve Van Kadın Derneği Kürdistan’da LGBTİ mücadelesi ve intiharları tartışmak için 13 Temmuz Perşembe günü atölye düzenledi. Tüm gün süren atölyeler dizisine KaosGL.org editörü Yıldız Tar ve Kaos GL Danışma Kurulu Üyesi Sedat Yağcıoğlu katıldı.

Üç oturumda forum şeklinde ilerleyen etkinliğe LGBTİ ve kadın alanında çalışa aktivistler katıldı. İlk oturumda Türkiye’de LGBTİ mücadelesinin tarihi, heteroseksizm ve eşcinselliğe yönelik ‘hastalık’, ‘suç’ ve ‘günah’ kavramları tartışıldı.

Etkinliğin ikinci oturumu Van yerelinde yaşanan sorunlar ve çözüm yöntemlerine ayrıldı. Ahtamara LGBTİ’den katılımcılar homofobi ve transfobiye karşı mücadelede olumlu ve olumsuz örnekleri aktardı.

Son oturum ise toplumsal bir olgu olarak intiharlara ayrıldı. İntihar dinamiklerinin detaylıca tartışıldığı oturumda; Kaos GL’den katılımcılar travma ile yüzleşme eğitimi verdi. Feminist bilinç yükseltme yönteminin kullanıldığı oturumda heteroseksist sistemin dayattığı yalnızlık hissine karşı somut dayanışma ağlarının nasıl örüleceği sorusuna yanıt arandı.

Oturumların sonunda Ahtamara LGBTİ’nin önümüzdeki dönemde etkinliklerini de planladı.