“Temas ederek gökkuşağı olacağız”

25 Mayıs 2015

Kafkas Üniversitesi’nden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencilerinin çağrısı ile “Toplumsal Cinsiyet, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği” paneli düzenlendi.

23 Mayıs saat 13’te Eğitim-Sen Kars şubesinde düzenlenen etkinliğe Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği adına Buse Kılıçkaya ve Kaos GL adına ise Psikolojik Danışman Berna Savcı katıldı. 

Berna Savcı’nın temel kavramlar sunumu ile başlayan panele katılanlar ağırlıklı olarak eğitim fakültesi öğrencileri olmakla beraber diğer fakültelerden öğrenciler, sağlık ve eğitim emekçileri de yoğun ilgi gösterdi. Savcı, eğitimde LGBT öğrencilerin karşılaştıkları ayrımcılıklar ve öğretmenlerin bu durum karşısındaki sorumluluklarından ve kullanabilecekleri yöntemlerden bahsetti.

 

Buse Kılıçkaya ise trans bir öğrenci olarak eğitim yıllarında karşılaştıkları sorunları örnek vererek ayrımcılıkla mücadelede öğretmenlere düşen sorumluluğun büyük olduğunu söyledi. Kılıçkaya, transların eğitim haklarının ellerinden alındığını da belirtti.

Panel katılımcıların sorularıyla devam etti.

Daha önce üniversite içerisinde düzenlenmesine izin verilen panel  programa 2 gün kala Kafkas Üniversitesi rektörlüğü tarafından iptal edildi.

Kars Homofobi ve Transfobi Karşıtı Platform Aktivisti Birkan rektörlüğün etkinliği iptal etmesini şöyle değerlendirdi:

“Rektörlük LGBT öğrencilerin varlığını kabul etmek zorunda. Bizler bu okulda okurken onlarrca ayrımcılık örneği ile karşılaşıyoruz. Bunun karşısında yeni yetişecek eğitimcilere yönelik böyle bir çalışma yapılıyor. Eşcinsel ve trans bireylere yönelik nefretin son bulması için yapılan bu çalışmayı engelleyen rektölüğün de niyeti demek ki nefretin sürmesini sağlamak. Bu tutum hiçbir bilim kurumuna yakışmıyor. Geçtiğimiz yıllarda 2 defa homofobi ve transfobi karşıtı buluşma düzenledik. İlk defa bu kadar yoğun bir katılım vardı. Katılımcıların tamamı ise ya kamu çalışanı ya da ileri de kamuda çalışacak insanlardı. İleride katılımcılarımızın birçoğu homofobiye ve transfobiye karşı mücadele edecek fakat rektörlükte panelimizi engelleyenler nefretleriyle yaşayacak.”

*Bu ekinlik Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Pembe Hayat ve Kaos GL tarafından gerçekleştirilmiştir.