Adana’da Trans Kadınlar Bir Araya Geldiler

5 Ocak 2015

Queer Adana’nın desteğiyle Adana’da ilk kez Trans kadınlar bir araya gelerek trans ve seks işçisi olmanın zorluklarını tartıştılar.

4 Ocak 2015 Pazar günü İHD (İnsan Hakları Derneği) Adana Şubesi’nde Trans kadınlar sorunlarını tartışmak için ilk kez toplandılar. Toplantı, Queer Adana’nın desteği ve Mersin 7 Renk Trans Komisyonu’nun da katkılarıyla yapıldı.

Mersin 7 Renk Trans Komisyonu Başkanı Ece Yiğit ve Mersin 7 Renk üyesi trans seks işçisi Meltem Ersoy’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Pembe Hayat Derneği’nden Ali Can Kalan, İHD Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Etçi, Avukat Hakan Paydaş ve lgbti üyesi Murat Hoca da konuşmacı olarak trans bireylerin sorunlarını ve sorunlar karşısında neler yapabileceklerini tartıştılar.

Meltem Ersoy’un öncülüğünde gerçekleşen toplantıda trans olmanın getirdiği sorunlar, seks işçilerinin yaşadığı sıkıntılar tartışıldı. Devlet ve polis şiddetine değinildi. Avukat Hakan Paydaş’ın da katılımıyla hukuksal hakların bilgilendirmesi yapıldı.

Ev Baskını ve Mühürleme İşlemi

Toplantıda seks işçilerinin yasal hakları ve seks işçilerine yapılan hak ihlalleri tartışıldı ve katılımcılar hukuksal haklarının neler olduğu konusunda bilgilendirildi.

Buna göre polisin evinizi fuhuş yapıldığı gerekçesiyle basması için  kanunda belirtildiği üzere kat’i delil elde etmesi gerekir. Eğer delil yokken herhangi bir işlem yapıldığını düşünüyorsanız, durumu derhal avukatınıza bildirin ve ilgili görevliler hakkında suç duyurusunda bulunun. Eviniz ile ilgili polis tarafından mühürleme işlemi yapılıyorsa, düzenlenen tutanağı gözden geçirin aynı şekilde, işlemi yapan polislerin isimlerinin tutanakta yer alıp almadığını kontrol edin, çünkü tutanakta isimlerin yer alıyor olması çok önemlidir. Bir yanlışlık veya eksiklik varsa gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyin.

Ayrıca değinilen bir nokta da sadece eviniz mühürleniyor, özel eşyalarınızı alma hakkınız var evinizin mühürlenmesi esnasında, özel eşyalarınızı almak istediğinizi işlem yapan polise söyleyin. Gerekirse ilgili polisten, evinizdeki çiçek, hayvan veya yiyecek-içecek gibi şeylerin başka bir yere taşınabilmesi için birkaç günlük süre talebinde bulunun.

Trans kadınların kendi dertlerini ve merak ettiklerini de konuştuğu toplantıda yeni yasa tasarısına da değinildi. Bu yasaya göre kiracısı seks işçisi olan ev sahiplerinede kiracısına işlem yapıldığında işlem yapılabilecek ve ev sahipleri de bu şekilde caydırılacaklar.

İlk kez İHD’de yapılan Trans Buluşması toplantının ilerleyen zamanlarında soru-cevap şeklinde ilerledi. Bundan sonra ayda bir kez toplanma kararı alan trans kadınlar Mersin 7 Renk üyesi Meltem Ersoy öncülüğünde ve Queer Adana katkılarıyla İHD’de toplanacaklar.

(Sercan Ceyhan, Queer Adana)

*Bu ekinlik Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Pembe Hayat ve Kaos GL tarafından desteklenmiştir.