Pembe Hayat ve Kaos GL Derneklerinden Malatya buluşması

7 Mayıs 2015

Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri haftasonu Malatya’da PDR öğrencilerine yönelik “Cinsel Yönelimler, Cinsiyet Kimlikleri ve Okulda LGBTİ Olmak” atölyesi gerçekleştirdi.

Pembe Hayat’tan Alican Kalan ve Kaos GL’den Ali Erol’un katıldığı toplantıda ?Hastalıktan Hak Mücadelesine Eşcinsellik? sunumu yapıldı. Ali Erol’un anlatımıyla dünyada ve Türkiye’de LGBTİ hareketinin dünü ve bugünü, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kavramları konuşuldu. Sunumun ardından Psikolojik Danışma ve Rehberlikhizmetlerinde sıkça karşılaşılan sorunlara değinildi. Çocuğun gelişimi önünde en büyük engelin özgüven ve özsaygının yitirilmesi olduğundan bahsedilirken, toplumsal cinsiyet rolleri ve verili ikili cinsiyet sisteminin (heteroseksizmin) eğitim sistemindeki damgalayıcı, yıpratıcı yönleri konuşuldu.

Malatya İnönü Üniversitesi’nde daha önce PDR öğrencileri topluluğuyla gerçekleştirilmek istenen panel Rektör tarafından engellenmişti.

Malatya’da daha önce İnönü Üniversitesi’nde açık bir panel olarak yapmak isteyen ancak Rektörlüğün engellemesiyle karşılaşan PDR öğrencileri topluluğundan Habib sürecin nasıl geliştiğini anlattı. PDR bölümlerinde hâlâ cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ya da cinsellikle alakalı konuların ele alınmadığı tartışıldı.

Malatya İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) gerçekleşen atölyeye PDR öğretmenleri, öğrencileri, SES ve İHD’den katılımcılar ve Malatya LGBTİ İnisiyatifi aktivistleri de katıldı.

Malatya LGBTİ İnisiyatifi bir açık hava etkinliğinde Pembe Hayat ve Kaos GL ile kapasite geliştirme toplantısı gerçekleştirdi.

PDR öğrencilerine yönelik Cumartesi günkü atölyeden sonra, Pazar günü Malatya LGBTİ İnisiyatifi’nin örgütlediği bir piknik ve gezi ile kapasite geliştirme toplantısı yapıldı. Malatya yerelinde LGBTİ’lerin örgütlenmeleri önündeki engeller ve neler yapılabileceği tartışıldı. Translara yönelik ev baskınlarının son zamanlarda arttığı, Kabahatler Kanunu üzerinden uygulanan para cezaları ve genç translara yönelik polis taciz ve tehdidi konuşuldu. Neler yapılabileceği ve translar özelinde Kabahatler Kanunu’ndan kesilen cezalara itiraz süreciyle alakalı Pembe Hayat’tan Alican Kalan bilgilendirme yaptı.

*Bu ekinlik Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Pembe Hayat ve Kaos GL tarafından gerçekleştirilmiştir.