Edirne’de LGBTİ’lere ilişkin sıkça sorulan sorular atölyesi

6 Ocak 2015

Edirne’de Kaos GL’den Yıldız Tar’ın da katılımıyla LGBTİ’lere ilişkin “Sıkça Sorulan Sorular” atölyesi yapıldı.

Edirne LGBTİ Çalışma Grubu, 27 Aralık Cumartesi günü LGBTİ’lere ilişkin ?Sıkça Sorulan Sorular? atölyesi düzenledi.

Kaos GL Derneği’nden Yıldız Tar’ın konuşmacı olduğu etkinlikte; cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, heteroseksizm kavramlarının yanı sıra LGBTİ hareketinin mücadele tarihi ve homofobi ve transfobiyle mücadele yolları da konuşuldu.

?LGBTİ’lere dönük nefret hepimizin sorunu olmalı?

Edirne’deki sivil toplum temsilcileri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyeleri ve üniversite öğrencilerinin de katıldığı atölye, Yıldız Tar’ın temel kavramları açıklaması ile başladı. ?Hastalık, suç ve günah? kavramları üzerinden yürütülen nefret ve ayrımcılık ideolojilerine de dikkat çeken Tar, ?LGBTİ’lere dönük nefret de bu nefretle mücadele de hepimizin sorunu? dedi.

Giriş konuşmasının ardından katılımcılara akıllarına gelen soruları herhangi bir çekinceye kapılmadan kağıtlara yazmaları istendi. Anonim olarak sorulan sorular devamında Yıldız Tar tarafından cevaplandı.

Kağıtlara yazılan soruların yanı sıra interaktif bir tartışma ortamının da yaratıldığı atölye yaklaşık 2 saat sürdü. Atölyenin ardından katılımcılar Edirne LGBTİ Çalışma Grubu’nun toplantısına katıldı. Toplantıda Edirne’de heteroseksizme karşı mücadele bağlamında yapılabilecekler konuşuldu.

*Bu etkinlik, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği ve Pembe Hayat ile Kaos GL derneklerinin birlikte yürüttüğü Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.