“Dönmelere Doyamadık” kitabı çıktı!

16 Aralık 2014

Pembe Hayat’ın Temmuz ayında Side’de düzenlediği Trans Kadın Kampı’nın katılımcılarıyla gazeteci-yazar Yıldız Tar’ın gerçekleştirdiği röportajlardan oluşan “Dönmelere Doyamadık” kitabı çıktı. Kitabı Pembe Hayat’tan edinebilirsiniz.

Pembe Hayat’ın bu yaz Side’de düzenlediği Trans Kadın Kampı’na katılan trans kadınlarla röportajlardan oluşan?Dönmelere Doyamadık? kitabı çıktı.

Kaos GL ve Pembe Hayat derneklerinin birlikte hazırladığı kitapta KaosGL.org editörlerinden gazeteci-yazar Yıldız Tar’ın beş farklı şehirden trans kadınlarla yaptığı söyleşiler yer alıyor.

Trans kadınlar anlatıyor: Hayat işte bacım!

Farklı meslek ve yaş gruplarından on bir trans kadının eğitim, çalışma hayatı, sosyal güvence, barınma, göç, nefret saldırıları, gündelik yaşam, hukuk, cezaevleri, sağlık ve transfobiyle mücadele gibi konulardaki deneyim ve düşüncelerinin yer aldığı kitabın alt başlığı ise: ?Trans Kadınlar Anlatıyor:

Hayat İşte Bacım!?

Medyanın görmezden geldiği ya da ?travesti terörü? haberlerine sıkıştırdığı trans kadınların kendi deneyimlerini, kendi dillerinden aktardığı kitaba ücretsiz olarak Pembe Hayat LGBTİ Derneği’nden ulaşabilirsiniz. Farklı şehirlerdeki LGBTİ örgütlenmelerine de dağıtımı yapılacak kitaba ulaşmak içinbilgi@pembehayat.org adresine mail atmak yeterli.

Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Mersin’den trans kadınların yer aldığı bu kitap; Pembe Hayat’ın bir trans ağı oluşturma hedefinin ön çalışmalarından birisi. Bu sene bir kampta ve ?Dönmelere Doyamadık? kitabında trans kadınları bir araya getiren dernek; önümüzdeki yıllarda trans erkeklere dönük bir kamp da organize etmeyi düşünüyor.

Medyadaki görünmez duvarları aşma ümidiyle…

Kitaptaki söyleşileri gerçekleştiren Yıldız Tar ise bu çalışmanın ?medyadaki görünmez duvarları? aşmasını ümit ettiğini belirterek şunları kaydetti:

?Bambaşka hayatlarda gelen on bir farklı trans kadının deneyimleri, transların gökyüzündeki yıldızlar kadar çeşitli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bu çalışma, kalıp yargılara hapsedilen trans kadınların birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını göstermenin yanı sıra; ortak olarak paylaşılan ayrımcılık ve transfobiyi de görünür kılmak için yapıldı.Umarız, trans kadınların hayatın her alanında verdikleri mücadele ve direnişe bir nebze de olsa katkımız olmuştur.?

Kitapta yer alan trans kadınlar ve röportaj başlıkları ise şöyle:

Ayta Sözeri (İstanbul): Sahne teklifi yapan mekan daha önce beni içeri almamıştı

Gani Met (Ankara): Nonoşluğun tuhaf bir garibanlığı vardır

Buse Kılıçkaya (Ankara): Haklı bir galibiyet aldık, önümüzdeki maçlara bakıyoruz

Deniz Şapka (İstanbul): Evlilik de bir tür seks işçiliğidir!

Michelle Demischevich Kurt(İstanbul): Kar altında iç çamaşırımla sokakta sürüklendim!

Doğa Ç. (Ankara): Komutandım, trans olduğumu söyleyince her şey sıfırlandı

Oya Özgün Hazan (Ankara): Kurumamak için mücadele etmemiz lazım

Demet Yanardağ (İzmir): Çükünü çıkartıp ?Ağzına al? diyen polisleri biliyorum

Yağmur Arıcan (Mersin): Yaşadığım şehri terk etmek istemiyorum

İrem Aşık (Eskişehir): İşyerlerine trans kotası konulmalı

Zara (Ankara): Nefret Suçları Yasası’nda yokuz

İlgili haberler:

?Komutandım, trans olduğumu söyleyince her şey sıfırlandı?

Ayta Sözeri: Sahne teklifi yapan mekan, daha önce içeri almamıştı

Gani Met: Nonoşluğun tuhaf bir garibanlığı vardır

?Orospu olmak için devlete para yedirmem gerekiyormuş?

Trans kadınlar buluştu: Rekabet değil dayanışma!

*Trans Kadın Kampı ve ?Dönmelere Doyamadık? kitabı Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği ve Pembe Hayat ile Kaos GL derneklerinin birlikte yürüttüğü Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.