Kabahatler Kanunu Çalıştayı Mersin ve Adana’da Yapıldı

16 Nisan 2014

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi’nin “Kabahatler Kanunu ve Ev Mühürlemeleri Tematik Çalıştayı” Salı günü Mersin’de, Çarşamba günü ise Adana’da gerçekleştirildi.

Kaos GL ve Pembe Hayat dernekleri tarafından yürütülen projenin Mersin ayağı, Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen’in açılış konuşmasıyla başladı. Çalıştayın ilk oturumunda Av. Ahmet Toköz özellikle seks işçisi transların Mersin’deki hukuki sürece ilişkin bir sunum yaptı. Ardından Mersin 7 Renk LGBT’den Yağmur Arıcan, seks işçisi transların yaşadıkları sorunları aktardı.

Sonrasında ise yereldeki örgütlerle baronun nasıl ilişkileneceği ve Mersin yerelindeki hak ihlallerine karşı baro ile birlikte nasıl mücadele edilebileceğine dair değerlendirme yapıldı.

Adana çalıştayında ise yereldeki kolluk tarafından gerçekleştirilen hak ihlalleri ile Adana yerelindeki hukuki süreç tartışıldı. Mağduru daha fazla mağdur etmemek ve çalışmaların birkaç gönüllü avukat üzerinden gitmemesi için baro içerisinde LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) çalışma grubunun oluşturulabileceği değerlendirmesi yapıldı.

Bu çalıştaylar Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı ve Kabahatsiz Projesi kapsamında Açık Toplum Vakfı ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından destekleriyle gerçekleştirildi.