LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) Hakları Ankara Tematik Çalıştayı

19 Mart 2014

Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri tarafından yürütülen Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında “Kabahatler Kanunu ve Ev Mühürlenmeleri Tematik Çalıştayı” 25 Mart 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek.

Çalıştayda özellikle seks işçisi transların en fazla sorun yaşadıkları alanlar olan ?Kabahatler Kanunu ve ev mühürlemeleri? üzerine yoğunlaşılarak gelecek döneme ilişkin çalışma planı çıkarılacak.

Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri olarak 2007 yılından beri düzenli olarak LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans)’ların insan hakları ihlallerini izlemeye ve raporlaştırmaya çalışıyoruz. İşkence, kötü muamele, yaşam hakkı, mahremiyet hakkı gibi temel haklar alanında izleme yaparken bir yandan da bu hakların ihlallerinin yargı sürecini de izlemek amaçlarımız arasında.

LGBT’lere yönelik insan hakları ihlallerini izleme ve raporlama sırasında sıkça sorduğumuz soruların başında ?adalet? tanımı geliyor çünkü LGBT’lere yönelik insan hakları ihlalleri genellikle cezasız kalıyor.

LGBT’ler hem deşifre olacakları, hem de adaletin tecelli etmeyeceği düşüncesiyle yargıya başvurmuyorlar. Yargıya başvuran LGBT’ler ise daha işin başında yargı sürecinde cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa uğrayacaklarını ve adaletin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği bilgisini zihinlerinin bir köşesinde tutmak zorunda kalıyor. Aslında mağdur olmayı göze alarak yargı sürecini başlatıyorlar.

25 Mart 2014 Ankara Çalıştayı

Ankara Barosu Eğitim Merkezi Seminer Salonu

Ihlamur Sokak No:1 Kızılay/Ankara

13.30 – 14.00 Kayıt/Tanışma

14.00 – 14.45 Kabahatler Kanunu/Ev Mühürlemeleri/ Ankara Yerelinde Hukuki Süreç

Av. Ahmet Toköz

14.45 – 15.30 Değerlendirme

15.30 – 16.00 Ara

16.00 – 16.30 Ankara’da Seks İşçiliği Yapan Translar

Buse Kılıçkaya

16.30 – 16.45 Ara

16.45 – 17.30 Değerlendirme ve Çalışma Planı

Bu çalıştay Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından finanse edilmektedir.