Anayasa Hazırlık Çalışmalarında Temel Haklar ve LGBT

13 Ocak 2012

SOSYAL POLİTİKALAR CİNSİYET KİMLİĞİ VE CİNSEL YÖNELİM ÇALIŞMALARI DERNEĞİ (SPOD)YENİ ANAYASA ETKİNLİKLERİ – II

SOSYAL POLİTİKALAR CİNSİYET KİMLİĞİ VE CİNSEL YÖNELİM ÇALIŞMALARI DERNEĞİ (SPOD)

YENİ ANAYASA ETKİNLİKLERİ – II

Anayasa Hazırlık Çalışmalarında Temel Haklar ve LGBT

?Cinsiyet kimliği? ve ?cinsel yönelim? temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık biçimlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen SPoD’un; yeni anayasanın yapım sürecinde LGBT bireylerin tüm sürece dair görüşlerini ve taleplerini dile getirmeleri amacıyla düzenlediği ve bir dizi panelden oluşan Yeni Anayasa Etkinlikleri devam ediyor.

24 Aralık 2011’de gazeteci Ezgi Başaran’ın modere ettiği ?Yeni Anayasa Yapım Sürecinde LGBT Katılımı ve Demokratikleşme? başlıklı ilk panelde Bahçeşehir Üniversitesi’nden Anayasa Hukukçusu Serkan Köybaşı Güney Afrika’yla başlayan katılımcı anayasa yapım süreçlerini özetleyip, Macaristan ve İzlanda gibi iki farklı örneğe dair bilgiler vermiş, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur anayasa hazırlama sürecinin meclisteki yansımalarını ve bu anayasada LGBT’lerin nasıl yeralabileceğini, Anayasa Kadın Platformu’ndan Av. Hülya Gülbahar da özelde kadınların ve LGBT’lerin genel olarak da süreçte yer alan girişimlerin gözlem ve deneyimlerini aktarmıştı.

LGBT bireylerin ve kamuoyunun sürece LGBT katılımı konusunda dikkatini çekmeyi hedefleyen paneller dizisinin ikincisi 13 Ocak 2012 tarihinde ?Anayasa Hazırlık Çalışmalarında Temel Haklar ve LGBT? başlığıyla gerçekleştirilecek. Gazeteci Pınar Öğünç’ün moderatörlüğünü yapacağı panelde Anayasa Kadın Platformu’ndan Selen Yılmaz, Ekolojik Anayasa Girişimi’nden Ümit Şahin ve Yeni Anayasa Platformu’ndan Akın Özçer ayasa hazırlık çalışmalarında temel hakları ve LGBT haklarını değerlendirecekler.

AB tarafından finanse edilen TACSO-Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek Projesi tarafından desteklenenpaneller dizisi Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşideki LGBT talepleri ile oluşturulan ?Yeni Anayasa Yapım Süreci ve İçeriğine Dair Görüşler? adlı belgeyi başlangıç noktası alacaktır.

Ekonomik Sosyal Haklar, Akademik Çalışmalar ve Siyasi Temsil yanında bir diğer çalışma alanı da hukuk olan SPoD, LGBT bireylerin ve örgütlerinin Yeni Anayasa Yapım Süreci’ne eşit yurttaşlar olarak katılımını teşvik etme ve sağlama yönünde çeşitli çalışmalar sürdürmektedir.

Toplantımıza katılmanızdan memnuniyet duyacağız.

Saygılarımızla.

Tarih: 13 Ocak 2012 Cuma

Saat: 18:00 – 20:00

Yer: Aynalı Geçit Toplantı Salonu (Meşrutiyet Cad. Avrupa Pasajı No: 8 Kat: 2)

İletişim: spod.iletisim@gmail.com 0 (542) 600 23 10