LGBT ANAYASA FORUMU İSTANBUL

28 Ocak 2012

LGBT ANAYASA FORUMUİSTANBULLGBT’lerin Anayasa’ya Dair Sözü Var!

SOSYAL POLİTİKALAR CİNSİYET KİMLİĞİ VE CİNSEL YÖNELİM ÇALIŞMALARI DERNEĞİ

SPoD YENİ ANAYASA ETKİNLİKLERİ – III

LGBT ANAYASA FORUMU

İSTANBUL

LGBT’lerin Anayasa’ya Dair Sözü Var!

Moderasyon: Banu Güven

28 OCAK 2012 CUMARTESİ

Saat: 17:00

Yer: Aynalıgeçit Toplantı Salonu

?Cinsiyet kimliği? ve ?cinsel yönelim? temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık biçimlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen SPoD’un; Yeni Anayasanın yapım sürecinde LGBT bireylerin tüm sürece dair görüşlerini ve taleplerini dile getirmeleri amacıyla düzenlediği, bir dizi panel ve forumdan oluşan Yeni Anayasa Etkinlikleri devam ediyor.

24 Aralık 2011’de gazeteci Ezgi Başaran’ın modere ettiği ?Yeni Anayasa Yapım Sürecinde LGBT Katılımı ve Demokratikleşme? başlıklı ilk panelde Bahçeşehir Üniversitesi’nden Anayasa Hukukçusu Serkan Köybaşı, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Anayasa Kadın Platformu’ndan Av. Hülya Gülbahar gözlem ve deneyimlerini aktarmıştı.

LGBT bireylerin ve kamuoyunun sürece LGBT katılımı konusunda dikkatini çekmeyi hedefleyen paneller dizisinin ikincisi 13 Ocak 2012 tarihinde ?Anayasa Hazırlık Çalışmalarında Temel Haklar ve LGBT? başlığıyla; Gazeteci Pınar Öğünç’ün moderatörlüğü ve Anayasa Kadın Platformu’ndan Selen Yılmaz, Ekolojik Anayasa Girişimi’nden Ümit Şahin ve Yeni Anayasa Platformu’ndan Akın Özçer’in katılımıyla gerçekleşmişti.

LGBT taleplerinin birinci elden dile getirileceği İstanbul Forumu ile başlayacak forumlar dizisi; Ankara, Diyarbakır ve İzmir’de yapılacak forumlarla devam edecek. Bu forumlarda ortaya konulan görüş ve talepler ise raporlaştırılarak kamuoyu ve karar alıcılarla paylaşılacak.

AB tarafından finanse edilen TACSO-Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek Projesi tarafından desteklenenetkinlik dizisi; Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşideki LGBT talepleri ile oluşturulan ?Yeni Anayasa Yapım Süreci ve İçeriğine Dair Görüşler? adlı belgeyi başlangıç noktası alarak devam ediyor.

Ekonomik Sosyal Haklar, Akademik Çalışmalar ve Siyasi Temsil yanında bir diğer çalışma alanı da Hukuk olan SPoD, LGBT bireylerin ve örgütlerinin Yeni Anayasa Yapım Süreci’ne eşit yurttaşlar olarak katılımını teşvik etme ve sağlama yönünde çeşitli çalışmalar sürdürmektedir.

Toplantımıza katılmanızdan memnuniyet duyacağız.

Saygılarımızla.

Tarih: 28 Ocak 2012 Cumartesi

Saat: 17:00 – 19:00

Yer: Aynalı Geçit Toplantı Salonu (Meşrutiyet Cad. Avrupa Pasajı No: 8 Kat: 2-Beyoğlu)

İletişim: spod.iletisim@gmail.com 0 (212) 292 48 02 / 0 (542) 600 23 10

*SPoD Yeni Anayasa Etkinlikleri Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu tarafından desteklenmektedir.