LGBT ANAYASA FORUMU DİYARBAKIR

7 Nisan 2012

LGBT ANAYASA FORUMUDİYARBAKIRLGBT’lerin Anayasa’ya Dair Sözü Var!

SOSYAL POLİTİKALAR CİNSİYET KİMLİĞİ VE CİNSEL YÖNELİM ÇALIŞMALARI DERNEĞİ

SPoD YENİ ANAYASA ETKİNLİKLERİ – VI

LGBT ANAYASA FORUMU

DİYARBAKIR

LGBT’lerin Anayasa’ya Dair Sözü Var!

Moderasyon: Banu Güven

7 Nisan 2012 CUMARTESİ

Saat: 15:00

Yer: Sümerpark Sosyal Hizmet Merkezi 1 nolu salon

?Cinsiyet kimliği? ve ?cinsel yönelim? temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık biçimlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen SPoD’un; Yeni Anayasanın yapım sürecinde LGBT bireylerin tüm sürece dair görüşlerini ve taleplerini dile getirmeleri amacıyla düzenlediği, bir dizi panel ve forumdan oluşan Yeni Anayasa Etkinlikleri devam ediyor.

24 Aralık 2011’de gazeteci Ezgi Başaran’ın modere ettiği ?Yeni Anayasa Yapım Sürecinde LGBT Katılımı ve Demokratikleşme? başlıklı ilk panelde Bahçeşehir Üniversitesi’nden Anayasa Hukukçusu Serkan Köybaşı, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Anayasa Kadın Platformu’ndan Av. Hülya Gülbahar gözlem ve deneyimlerini aktarmıştı.

LGBT bireylerin ve kamuoyunun sürece LGBT katılımı konusunda dikkatini çekmeyi hedefleyen paneller dizisinin ikincisi 13 Ocak 2012 tarihinde ?Anayasa Hazırlık Çalışmalarında Temel Haklar ve LGBT? başlığıyla; Gazeteci Pınar Öğünç’ün moderatörlüğü ve Anayasa Kadın Platformu’ndan Selen Yılmaz, Ekolojik Anayasa Girişimi’nden Ümit Şahin ve Yeni Anayasa Platformu’ndan Akın Özçer’in katılımıyla gerçekleşmişti.

LGBT taleplerinin birinci elden dile getirdiği, ilki 28 Ocak 2012’de İstanbul’da, ikincisi 25 Şubat 2012’de Ankara’da Banu Güven’in moderasyonu, 17 Mart 2012’de İzmir’de Milliyet gazetesi yazarı Mehveş Evin’in moderasyonuyla gerçekleşen forumlar dizisi; 7 Nisan 2012’de Banu Güven’in moderasyonunda Diyarbakır Forumu ile son buluyor. Forumlarda ortaya konulan görüş ve talepler Nisan ayında raporlaştırılacak; Forum yapılamamış illerden katılımcılarla birlikte son hali verilerek kamuoyu ve karar alıcılarla paylaşılacak.

AB tarafından finanse edilen TACSO-Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek Projesi tarafından desteklenenetkinlik dizisi; Lambdaistanbul Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşideki LGBT talepleri ile oluşturulan ?Yeni Anayasa Yapım Süreci ve İçeriğine Dair Görüşler? adlı belgeyi başlangıç noktası alarak devam ediyor.

Ekonomik Sosyal Haklar, Akademik Çalışmalar ve Siyasi Temsil yanında bir diğer çalışma alanı da Hukuk olan SPoD, LGBT bireylerin ve örgütlerinin Yeni Anayasa Yapım Süreci’ne eşit yurttaşlar olarak katılımını teşvik etme ve sağlama yönünde çeşitli çalışmalar sürdürmektedir.

Toplantımıza katılmanızdan memnuniyet duyacağız.

Saygılarımızla.

Tarih: 7 Nisan 2012 Cumartesi

Saat: 15:00 – 17:00

Yer: Sümerpark Sosyal Hizmet Merkezi 1 nolu salon – İstasyon Caddesi Sümerpark

İletişim: spod.iletisim@gmail.com 0 (212) 292 48 02 / 0 (542) 600 23 10

*SPoD Yeni Anayasa Etkinlikleri Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu tarafından desteklenmektedir.